Zajímavá zjištění o akné

 

CO JE AKNÉ

akne_00Akné (latinsky acne vulgaris) je nejčastější onemocnění kůže, které postihuje až 85 % dospívající populace ve věku 11 – 30 let. Ve většině případů může akné po pubertě spontánně vymizet. Čím dál častěji se vyskytuje i v dospělosti, a to zejména u žen, vlivem stresu a hormonálních změn. V těhotenství se akné může jak zlepšit, tak i zhoršit.  Vyskytuje se nejčastěji na obličeji, hrudníku, zádech a oblasti nad rameny, tedy v  místech, kde je velké množství mazových žláz.


Akné je nejenom onemocnění, se kterým se v průběhu života setká téměř každý z nás,
ale rovněž výrazně snižuje kvalitu života!


Doba hojení akné může být dlouhá a pro úspěch je proto nezbytná trpělivost, vytrvalost a pravidelná léčebná péče. Čím dříve se s léčbou začne, tím nižší je riziko vzniku fyzických i psychických potíží (ztráta sebedůvěry, deprese…). V léčbě je však potřeba pokračovat dlouhodobě, aby se stav držel pod kontrolou.

Po zhojení projevů akné často přetrvávají začervenalé skvrny, hyperpigmentace a jizvy.

 

PŘÍČINY AKNÉ

Příčiny vzniku akné mohou být různého původu. Nejčastějším důvodem jsou hormonální změny, zejména v období puberty, menstruace, těhotenství atp. Dále se na vzniku akné podílejí genetické predispozice a vnější vlivy, například stres, klimatizace, znečištěné životní prostředí, případně některé léky (př. steroidy) a nevhodná kosmetika.


Jaké klíčové procesy
se na vzniku akné
podílejí?

co-je-akne


NADMĚRNÁ TVORBA KOŽNÍHO MAZU

U pacientů s akné hraje klíčovou roli kožní maz, sekret olejovité konzistence, který je produkován mazovými žlázami. Za normálních okolností kožní maz pokožku chrání a udržuje ji dostatečně hydratovanou. Je-li však jeho tvorba zvýšená, hromadí se na povrchu pokožky a vytváří mastný film. Přebytečný kožní maz dává pokožce lesklý vzhled s rozšířenými póry. Činnost mazových žláz je řízena hormonálně: mužským pohlavním hormonem testosteronem a jinými androgeny.

akne_01

 

HYPERKERATINIZACE

Vytváří se nadměrné množství zrohovatělých buněk, které se špatně odlučují, takže dochází k jejich hromadění a ulpívají ve vývodu mazové žlázy. Děje se tak v důsledku nadměrného množství keratinu neboli rohoviny, který zvyšuje přilnavost korneocytů (odumřelých buněk) k sobě. Vývod mazové žlázy se pak ucpe směsí rohoviny a lipidů a dojde ke vzniku uzavřeného komeda (bílá tečka). Pokračujícím hromaděním rohoviny se z uzavřeného komeda stává komedo otevřené (černá tečka).

BAKTERIÁLNÍ FLÓRA

Ucpaná mazová žláza je optimální prostředí pro anaerobní růst bakterií, především Propionibacterium acnes (P.acnes), pro kterou kožní maz představuje zdroj živin. P.acnes je přirozeně přítomná na pokožce vždy a jejím množením dochází ke vzniku zánětlivých projevů: papul, pustul, nodulů, cyst a abscesů.

ZÁNĚTLIVÁ REAKCE

K zánětlivé reakci dochází po prasknutí stěny mazového folikulu. Vzniká tak zarudnutí, otokbolest.


Jaké jsou nejnovější poznatky v oblasti příčin vzniku akné?
 ZMĚNA SLOŽENÍ KOŽNÍHO MAZU

Podle nejnovějších výzkumů je zvýšená sekrece kožního mazu spojená také se změnami ve složení kožního mazu.

Jedná se zejména o:

  • zvýšené množství oxidovaného skvalenu,
  • nerovnováha v poměru mastných kyselin v kožním mazu (sapienová, olejová a linoleová kyselina).

Oxidace skvalenu způsobuje zhoustnutí kožního mazu, je to tedy proces přímo zodpovědný za tvorbu komedonů.