Dermatolog radí jak na akné

derma_lefnerova

MUDr. TÁŇA LEFNEROVÁ

Odborná kožní lékařka se specializační způsobilostí v oboru dermatovenerologie.

http://www.dermalefnerova.cz/


Další informace a odpovědi na otázky o akné získáte, pokud se stanete naším fanouškem na Facebooku, kde bude probíhat s MUDr. TÁŇOU LEFNEROVOU v předem stanovených termínech i online chat.

1.Co je akné?
Akné je zánětlivé onemocnění vlasového folikulu a mazových žláz, které se projevuje vznikem pupínků. V úvodu to jsou černé tečky – komeda, které mohou přejít v červené pupínky, hnisavé pupínky a vřídky. Nejčastěji se vyskytuje v obličeji, na zádech, v oblasti ramen a dekoltu.

2.Proč akné vzniká?
U postižených osob dochází vlivem hormonů k nadprodukci kožního mazu a tím k ucpávání vývodů mazových žláz. Vznikne tak rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Pokračující tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se pak na kůži projeví jako zánětlivý pupínek

3.Kdy akné vzniká?
Akné se nejčastěji objevuje s nástupem puberty, okolo 12. – 14. roku věku, v důsledku produkce mužských pohlavních hormonů a to u obou pohlaví stejně, protože také ženy tvoří mužský pohlavní hormon. Projevy akné většinou odeznívají okolo 20tého roku věku. Může se však objevit i u novorozenců, malých dětí a také v dospělosti.

4. Proč mám akné v dospělosti?
Existují formy akné, které se mohou objevit a přetrvávat i v dospělosti. Nejčastěji se jedná o předmenstruační akné u žen, jako reakce na hormonální změny během cyklu. Dále se může jednat o medikamentózní akné, v důsledku užívání některých léků nebo nevhodné kosmetiky, akné po sluníčku, nebo zapříčiněné mechanickým drážděním (např. pod čelenkou) či při dopingu a posilování.

5. Jak se léčí akné?
Lehčí formy akné se léčí pouze lokálními prostředky, nejčastěji antibiotickými vodičkami v kombinaci s benzoylperoxidem, lokálním retinoidem, či kyselinou azelaovou.
Těžší formy pak léčíme celkovou terapií (antibiotika, retinoidy, u dívek antiandrogenní antikoncepce).

6. Jsou i jiné možnosti léčby akné?
Ano, výrazné zlepšení přináší chemický peeling či léčba světlem.

7. Jak se starat o pleť s akné?
Postižené lokality by se měly pravidelně čistit ráno a večer. K čištění je nejvhodnější dermokosmetika (kosmetika zakoupená v lékárně) a to z řady na mastnou pleť se sklony k akné…např. mycí gely, pěny či micelární vody, pleťová tonika bez alkoholu a speciální krémy upravující mastnotu pleti.

8. Mohu použít i make-up?
Ano, na pleť s akné lze používat make-up. Měl by být lehčí konzistence a opět nejlépe z dermokosmetiky na mastnou pleť se sklony k akné. Jistě vám poradí v každé lékárně.

9.Mohu si pupínky vymačkávat?
Aknózní projevy není vhodné neodborně mačkat, vytlačovat či škrábat. Mohlo by dojít k většímu poškození pleti, s následným hojením pigmentací a jizvičkou. K odbornému čištění pleti slouží pracoviště léčebné kosmetiky, kde proškolená zdravotní sestra provede evakuaci zánětlivých projevů.

10. Je vhodné dodržovat nějakou dietu?
Přímá souvislost mezi jídlem a stavem akné prokázána nebyla. Je však určitě vhodné dodržovat zdravý životní styl, vyhýbat se tučným a sladkým pokrmům, nekouřit a sportovat.