Léčba akné pro vaši krásnou pleť

Vzhledem k tomu, že je akné multifaktoriálním onemocněním a může se vyskytovat v různých formách závažnosti, je vždy vhodné vyhledat odbornou pomoc dermatologa.

V současné době je k dispozici řada léčivých přípravků ve formě tablet (celková terapie) nebo krémů (lokální terapie). Ke zvýšení účinku léčby akné se předepisují kombinace terapie tak, aby se postihlo co nejvíce faktorů způsobujících akné. Některé preparáty zabraňují ucpávání pórů, jiné působí protizánětlivě nebo omezují tvorbu kožního mazu. Při jejich volbě lékař přihlíží k typu akné, závažnosti, lokalizaci, věku, pohlaví atp.

akne_03

Za jak dlouho se akné vyléčí?

Léčba akné je dlouhodobý proces. Efekt léčby nemusí být proto okamžitý. V některých případech se může stát, že po zahájení léčby může dojít k přechodnému zhoršení projevů. Všeobecně ale platí, že viditelné zlepšení se dostaví po 4 až 6 týdnech, v některých případech až po 3 měsících. Z tohoto důvodu je pro úspěch důležité i nadále v léčbě a péči o aknózní pleť vytrvat, zachovat trpělivost a pokračovat, přestože nedochází k okamžitým viditelným změnám.


Jaká je dermatologická léčba akné?

derma_lefnerova

MUDr. TÁŇA LEFNEROVÁ

http://www.dermalefnerova.cz/


LOKÁLNÍ LÉČBA AKNÉ

Jedná se o lihové roztoky, gely, lotia a krémy obsahující účinné látky, které se podávají přímo na kůži. Používají se především k léčbě mírných a středních forem akné.

  • Lokální retinoidy uvolňují ucpané vývody mazové žlázy, omezují tvorbu kožního mazu.
  • Kyselina azelaová a benzoylperoxid uvolňují ucpané vývody mazové žlázy, omezují tvorbu kožního mazu, mají antibakteriální a protizánětlivý účinek.
  • Lokální antibiotika mají antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vždy by měly být použity v kombinaci s benzoylperoxidem, aby nevznikla bakteriální rezistence.

CELKOVÁ LÉČBA AKNÉ

Jedná se perorální léčbu pomocí tablet nebo tobolek. Používá se u závažnějších či na lokální léčbu nereagujících forem akné. Kromě odborného opodstatnění je podmínkou jejich nasazení dodržování pokynů lékaře a pravidelné docházení na kontroly a vyšetření.

  • Perorální antibiotika působí antibakteriálně, protizánětlivě a imunostimulačně. K léčbě se používají nižší dávky antibiotik po dobu několika měsíců.
  • Izotretinoin snižuje tvorbu kožního mazu, dochází ke zmenšení mazových žláz, snižuje keratinizaci a působí protizánětlivě. Je jediným lékem, který působí na všechny příčiny vzniku akné. Jeho používání je ovšem spojeno s mnoha nežádoucími účinky.
  • Hormonální antikoncepce se uplatňuje u žen, zvláště při zhoršování projevů akné v období menstruačního cyklu. Omezuje tvorbu kožního mazu a její zavedení je nutné u žen při užívání perorálního izotretinoinu vzhledem k jeho teratogennímu účinku.


Obejde se dermatologická léčba akné bez nežádoucích účinků?

Medikamenty, které jsou využívány pro léčbu akné, mají ve většině případů nežádoucí účinky ve formě zarudnutí, podráždění, přesušení (dehydratace) a olupování pokožky. Častým problémem je rovněž bakteriální rezistence na některá antibiotika, případně zvýšená citlivost k slunečnímu záření. Některé léky nemohou být užívány během těhotenství.

Tyto nežádoucí účinky léků proti akné však můžeme zmírnit speciálními hydratačními a zklidňujícími produkty, které léčbu doplňují a navíc zvyšují její účinek. Tímto produktem je Sébium Hydra, který je uzpůsobený potřebám mastné a aknózní pokožky. Zajišťuje maximální dermatologickou bezpečnost a komfort při aplikaci.

Co dělat v případě, kdy nám po léčbě
akné zůstanou jizvy?

Ošetření laserem slouží jako prevence a ošetření jizev.

Chemický peeling, speciální péče pomocí koncentrované kyseliny glykolové, odstraňuje odumřelé buňky z povrchu pokožky, otevírá a čistí póry. Vyhlazuje a zlepšuje vzhled pleti a zesiluje účinek dermatologické léčby. Používá se u středně těžkých a těžkých zánětlivých forem akné. Bioderma nabízí speciální chemický peeling na domácí použití, Sébium Sérum, který obsahuje 15% kyselinu glykolovou. Slouží jako prevence jizev a hyperpigmentací po akné. Pleť si také můžeme připravit na chemický peeling u dermatologa a podpoříme tím výsledný efekt zákroku.

Mikrodermabraze slouží k obroušení povrchových vrstev pokožky.